Bugun...


Hayri Öztetikler

facebook-paylas
SÜRPRİZLERLE BAŞLAMAK...
Tarih: 07-02-2019 13:43:00 Güncelleme: 07-02-2019 13:43:00


31 Mart yerel seçimlerinin adaylık süreci, eğer bundan sonra yeni “sürprizler” olmazsa bitti gibi duruyor.

AKP’ nin adayı, 10 aday adayından biri beklenirken ilçe başkanı Mehmet Kanar’ ın olmasıyla ilk sürpriz yaşandı.

CHP-İyi Parti Millet ittifakı protokolünde Mustafakemalpaşa’nın İyi Partiye bırakılması sonucu gözler bu partiye çevrildi.

Partinin belirlediği takvim sürecinde 3 aday adayının yarışıyordu. Herkes bunlardan birinin aday olmasını beklerken Eski Devlet Bakanı Şükrü Erdem’in adaylığı ikinci ve büyük “sürpriz” oldu.

*****

İlçemizdeki bir çok kişi bu süreci içeriden, dışarıdan, sosyal medyadan, basından, konu komşudan, kahveden, oradan buradan dedikodularla, yalan yanlış bilgilerle takip etti.

Herkes gibi ben de bu süreci değerlendirip kendimce çıkardığım sonuçları paylaşmak istiyorum.

STRATEJİ AÇISINDAN: Adayını ilk açıklayan parti CHP oldu. Adayın kim olduğunun hiç önemi yok. Bence CHP burada 4 temel stratejik hata yaptı.

  1. Son Genel seçim sonuçlarına göre CHP ilçemizde ana muhalefet partisidir. Siyasette muhalefet hücum eden taraftır. İktidar ise savunmadadır. Savunmanın hangi pozisyonda savunma yapacağını görmeden hücum etmek istenilen sonucu vermeyebilir. Bence önce iktidarın adayı beklenmeliydi. Daha açık olarak şöyle söyleyeyim; 10 yıllık Belediye yönetim kadrosundan birinin başkan olması durumunda izleyeceğiniz yol farklıdır. Başka birinin aday olması durumunda daha farklıdır.

Eğer İktidarla aranızda az fark varsa iyi hesap kitap yaparak ön kapma deneyebilirsiniz. Ama son alınan oylar maalesef böyle değil. (AKP= %46, CHP=%20)

  1. Manevra ve hareket alanınızı daralttınız. Yerel seçimlerde bir çok faktör etkili olmaktadır. Bunları doğru değerlendirip iyi tanımlamak gereklidir. Bu da zaman zaman değişik manevralar yapmayı gerektirir. Ama siz kendinize kıpırdayacak alan bırakmadınız.
  2. Büyükşehir bütünşehir olduktan sonra artık ilçe belediye başkanları “şube müdürü” durumuna indirilmiştir. Bu nedenle artık Büyükşehirle birlikte ekip olarak çalışmak önem kazanmıştır. CHP’nin büyükşehir adayı bile belli olmadan aday açıklamak, “ekip belediyeciliğini önemsemediğiniz” algısını yaratmıştır.
  3. CHP ve İyi Parti arasında ittifak görüşmeleri sürerken, neyin ne olacağı bilinmezken yapılan bu açıklama, gelinen süreçte adayı, sizleri ve partiyi sıkıntılı bir duruma sokmuştur.

 

Bu hataları sadece CHP ilçeye yüklemek de insafsızlık olur. İl Yönetimi ve Parti Meclisi daha çok sorumluluk sahibidir.

*****

 

ANLAYIŞ VE MANTIK: Bu süreçte hem AKP de hem de diğerlerinde bir çok aday adayı olduğu için bir çok insan değişik nedenlerle aday adaylarını desteklediler. Ama bu nedenle insanlar “neden onu, neden şunu destekliyorsun” diye suçlandılar, kınandılar hatta “hain” ilan edildiler.

Bu insanları suçlayanları anlamıyorum. Kişi sevdiği, inandığı, güvendiği, yakın olduğu, eşini dostunu aday görmek ister. Bu gayet normal ve insani bir tavırdır.

Yoksa bu kişileri suçlayanlar “inanmadıkları, güvenmedikleri, sevmedikleri” kişileri mi destekliyorlar?

AKLA ZİYAN “TAVSİYELER”: Yaşanan süreçte insanların gittikleri mekânlar bile konu edildi. Hatta sohbet konuları merak edildi, ayar verilmeye çalışıldı. “Şunu konuşamazsınız, bunu konuşamazsınız, siyaseti dizayn edemezsiniz” mesajları. Herkes bir nevi “küçük reis” olma özentisinde.

Yerel seçim süreci başlamış, ilçenin bütün kahvelerinde siyaset, partiler ve adaylar konuşulurken siyaset yapmış insanlar birbirlerine karnıyarık tarifi yapacak değiller herhalde.

Allahtan spor kulüpleri sizin gibi düşünmüyorlar. Düşünsenize masada Beşiktaş’ı konuşurken, Şenol Güneş televizyondan fırlayıp “Hop birader siz Beşiktaş’ı dizayn edemezsiniz” deyiverse mahvolmuştuk.

HAİN, DÖNEK: Bu süreçte en çok duyulan sözler bunlar idi. “Oraya gittin, onunla konuştun. Vay Hain, vay dönek!!!”

Bunları söyleyen siyasi partilerin yetkilileri, bilmezler mi ki siyasi parti faaliyetleri “dönek yaratma” faaliyetidir. Siyasi partiler üyelerini ve seçmenlerini saksılara ekip yetiştirmezler. Büyümek isteyen siyasi partiler daha önce başka siyasi partilere üye olmuş veya oy vermiş kişileri kendi partilerine almaya çalışırlar.

Yerli yersiz “dönek” kavramını kullanmak, siyasette önemli bir yeri olan bu kavramın içini boşaltıp sulandırılmasına neden olur.ç

****

Şükrü Erdem’in aday gösterilmesi ile ilgili iki farklı değerlendirme var. Biri iyimser, diğeri kötümser. Önce kötümseri aktarayım.

“16 yıldan beri AKP’ye karşı mücadele verip bedel ödeyen siyasi partiler , siyasi gruplar; gelinen noktada şimdiye kadar AKP’ye karşı bir gram bile mücadele etmemiş, bir gram bile bedel ödememiş kişiye umut bağladılar. Siyasi partilerin şimdiye kadar yaptıkları mücadelenin ne kadar doğru ve verimli olduğu sorgulanmalıdır”

Şimdi ise iyimser yorum:

“AKP’ye karşı mücadele eden siyasi partiler, gelinen noktada ittifak yaparak büyük rüzgar yarattılar. Bu rüzgar şimdiye kadar kenarda köşede kalmış kişileri bile artık mücadelenin içine katmakta, sorumluluk almaya zorlamaktadır. Dolayısıyla siyasi partiler doğru yapmıştır”

Bu haftalık ta bu kadar. Sağlıcakla esen kalın.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI