Bugun...


Nuray Laçiner

facebook-paylas
BELEDİYE BAŞKANI OLDUĞUMDA-6
Tarih: 21-11-2018 22:14:00 Güncelleme: 21-11-2018 22:14:00


'' Belediye Başkanı olduğumda bende şunu şöyle yapardım '' diyerek başlayan ve fikirlerini ifade eden vatandaşlarımızın beş haftadır sesi olmaya çalıştım. Üniversiteden ekonomik yatırımlara, trafikten yol ve bakım işlerine, gençlerin sosyal ve kültürel isteklerinden imar uygulamalarına pek çok konuya sizler istediğiniz için yer verdim. Yer vermeye de sizlerden gelen talepler doğrultusunda devam edebilirim. Ancak bu hafta bu başlık altında kendi adıma bir kaç fikir beyan edip sizlerle paylaşmak istedim.

Belediye Başkanı olduğunda insan ne yapmalı diye düşününce, yapılacak işlerin ve İlçemiz için planlamaların Belediye Başkanı olmadan çok öncesinde zaten başladığını fark ettim. Kişi kendinden bilir derler ya. O sebeple kendi hassasiyetimin bu konuda, yönetim anlayışı ve tutumu maddelerinde öncelik gösterdiğini anladım. Eskilerin dediği gibi her şey olur, para da kazanırsın mal da alırsın. Mühim olan insan kazanabilmek. Paranı dostlarla harcayabilmek, paylaşabilmek. Gönül insanı olabilmek.

İşte bu prensip ile sanırım İlçemizin yöneticisinin kişisel nitelikleri de büyük önem kazanıyor. Hayata bakışı İlçemiz geleceğine bakışı ile doğru orantıda olacak dersek hiç de yanılmayız. İzninizle '' Belediye Başkanı olduğumda '' diye başlayan cümlenin ardından kişisel olarak önce, her kesime eşit mesafede kucaklayıcı bir tavır sergilerim demeliyim. Her şeyin başı, iyi niyetle çıkılan bir yolda samimiyet ve dürüst yaklaşımın toplumdaki uzlaşı kültürünün gelişmesinde büyük fayda sağlayacağını bilmek olmalıdır. Planlanacak ve İlçemize yön verecek kararlarda, toplumun her kesimi ile temas kurularak doğruyu bulmanın aslında ne kadar kolay olduğunu ispatlamak isterim.

Hiçte kolay değil diyenler var aranızda, duyuyorum. Esasında hep söylerim kolay olan şeffaf olmaktır. Kafasının arkasında bin bir plan ile yaşamanın, ona başka buna başka sözde siyasi manevra yapmanın zor ve yorucu olduğunu düşünürüm hep. Gerçi ahlaki de bulmadığımı söylemek isterim.

İlçemiz hepimize ait pek çok değer taşıyor. Hepimiz ile bir değer taşıyor aslında. Hiç bir bireyin yaşadığı İlçe için kötü bir düşünce ya da yatırım yaklaşımı olamaz. Herkes kendi penceresinden ve kendi doğruları ile bir fikre sahip olacaktır. Bu fikirler de mutlaka değerlendirilmeye alınmalıdır. Nasıl mı? Yolları var elbette.

Kent konseyi ile önce tüm İlçemiz dinamitleri bir araya gelmelidir. Şu an İlçemiz için büyük bir eksik olduğu zaten gözleniyor. Kabul edelim ki, sivil toplum örgütleri hususunda da çok güçlü değiliz. Derneklerimiz çoğalmalı ve var olanlar güçlenmelidir. Yerel yönetim bu anlamda katkı sunmalıdır. Aslında bu konuyu ayrı bir yazı ile değerlendirmek isterim. Neyse, kent konseyi ile bir araya gelerek tartışma ortamlarında buluşulmasını önemsiyorum. Çünkü beyin fırtınası ihtiyacımız olan en güçlü silahtır. Bu tarz konularda bazı siyasi yaklaşımlar tahammülsüz ve bir parça da ego sahibi oluyor. Ancak ego gereksiz ve başarısız olma yolunun en büyük sebebidir. Bir Belediye Başkanı ancak güçlü bir ekip ile ve çeşitli düşünceleri dikkate alan tavırları ile başarıya ulaşır. Başarı '' benim '' değil, '' bizim '' denilebildiğinde gerçekten çok büyük bir başarı olur. Belediyecilik zaten bir gönül işidir. Gerçekten yaşadığınız İlçenize, hizmet edebilme heyecanınızı gösterebileceğiniz ve her sorumlu birey gibi hissettiğiniz vefa borcunuzu ödeyebileceğiniz en doğru alandır. 

Peki kent konseyi yeterli midir ? Asla değil. Her seçimde söz sahibi olan vatandaş olmalı diyorsak, vatandaş ile çok daha yakın temasta olmalıyız. Halk günleri, mahalle toplantıları, yerel yöneticinin çat kapı ziyaretleri sıklıkla yapılmalıdır. Tabi bu yapılanlar rutin uygulama anlayışı taşırsa hiçbir anlam ifade etmez. O sebeple atılan her adım içten, samimi ve gerçek olmalıdır. Güler yüz ve sıcak bir selamın açamayacağı bir kapı olamaz. Kucaklanabilmek  için önce kucaklamayı bilmek gerekir. Kulağını hiçbir sese tıkamayıp, aksine kısık sesleri duyabilmek için bile uğraş vermek gerekir.

Tüm bunların yanında bir de İlçemize emek vermiş, hizmet etmiş ve hali hazırda İlçemizi yakından tanıdıkları için farklı fikirleri ile önerileri olan önceki dönem yöneticilerimiz var. Çok ciddi değer taşıyor pek çoğu. Ve paylaşımlarının dikkate alınması gerekiyor. Tecrübelerin harmanı sizce güzel olmaz mı?

Lafın kısası benim çizdiğim resimde aslında mutlu bir Mustafakemalpaşa var. Tabi yaramaz kardeşlerimiz her ailede olduğu gibi mutlaka olacaktır. Ama bence önemli olan aile olabilmek ve aile olarak güçlü yürüyebilmektir. Geleceğin Mustafakemalpaşa' sını inşa ederken, kırmadan dökmeden gönüllerde olabilmektir.

İşte böyle bir dönem yaşayabilmek temennisi ile noktalıyorum yazımı. 

Hoşça Kalın..

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI