Bugun...


Erol Onur Özdemir

facebook-paylas
BİTKİSEL ATIK YAĞLARIN ÖNEMİ
Tarih: 05-05-2021 16:00:00 Güncelleme: 05-05-2021 16:00:00


Bitkisel atık yağlar hem insan hem de çevre sağlığını olumsuz etkiliyor.
Bilinçsizce dökülen atık yağlar denizleri ve deniz canlılarını, yanlış kişilere teslim edilen atık yağlar ise tekrar mutfaklara dönerek insan sağlığını olumsuz etkiliyor.
Türkiye de 1,7 milyon ton yağ satışı var. Bunun yaklaşık 300 bin tonu atık yağa dönüşüyor. Öncelikle amacımız tüm atığın kaynağında azaltılmasıdır.
Eğer kızartma işlemi esnasında yağ filtresi kullanılırsa yağın pişirme kalitesini artırarak kızartılan ürünlerin neden olduğu  polar maddelerin azalması sağlanır.
Yağ kullanım ömrünü uzatır.
Kayıt dışı toplanılan Kanserojen  atık yağlar gıdaya karıştırılarak Kolon ve mide kanseri gibi çok ciddi hastalıklara neden olmaktadır.
Dökülerek içme sularımıza ve denizlerimize karışan atık yağlar ise suyun yüzeyinde bir film tabakası oluşturuyor havayla suyun oksijen transferini engelliyor ve başta balıklar olmak üzere deniz canlılarının nefes almasını engelliyor. İçme sularımıza karışarak kanserojen madde ile dolduruyor. Bu nedenle  öncelikle kızartma işleminde yağ filtresi kullanılarak atık oluşumunun minimize edilmesini , atık yağın oluştuğu durumda ise kaynağında ayrı toplayarak lisanslı firmalara teslim edilerek geri dönüşüme kazandırılması son derece önemlidir.

Denizlere ve göllere ulaşan atık bitkisel yağlar su yüzeyini kaplayarak havadan suya oksijen geçişini önler, zamanla suda bozunarak sudaki oksijenin tükenmesini hızlandırır. Balıklara ve diğer su canlılarına zarar verir ve denizanası oluşumunu arttırarak kirliliğe neden oluyor.

Atık yağlarımızı kontrol altına alarak gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak ve karbon ayak izinin azalmasına yardımcı olmak mümkün olacaktır.
Unutmayalım ki sadece 1 lt atık yağ bir insanın ömrü boyunca içebileceği kadar içme suyunu kirletebilmektedir.....

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI